Åtgärder

På frukostbordet: Skillnad mellan sidversioner

Från Skolbok

qSKzpUTkPSC
Rad 1: Rad 1:
''(Texten passar bäst för mellanstadiet)''
Learning a ton from these neat atirlecs.
 
[[Image:Ontbijt_Ibishotel_Bochum.JPG|thumb|right|alt=Frukost.| ''Frukost.'']]
 
'''Du har säkert suttit någon gång vid frukostbordet och funderat över allt som ingår i en frukost, var kommer det egentligen ifrån? Hur nyttigt är det? Mycket av frukosten har varit likadan i århundraden, som gröt och välling, medan annat kommit till på senare år. Här har du en beskrivning av de vanligaste sakerna man hittar på frukostbordet, men du har säkert mer på ditt eget bord.'''
 
 
I cnnaot tell a lie, that really helped.
 
== Majs ==
 
Det finns en annan sorts gräs som inte odlas i Sverige som heter majs. Majs får stor kolvar av gula korn. Det är dessa majskorn som plattats ut till flingor och sedan rostats. (corn=majs och flakes=flingor på svenska). Om man lägger majskorn i en varm panna så ”puffar” dem. Man får popcorn. Nu äter vi inte popcorn till frukost i Sverige, men det finns andra frön man kan puffa på samma sätt, som t.ex. vete och ris.
 
== Ris ==
 
Ett annat gräs som inte odlas i Sverige är ris. Man kan koka gröt av ris, men oftast äter man risgrynsgröt till julafton. Eller så kan man värma riskornen så att de ”puffar”, puffat ris äts ibland som frukost. Det finns också riskakor att köpa, det är bröd som bakats av mjöl från malet ris istället för t.ex. malet vete.
 
jnQ2Xz  uaazmmescgsh
 
== Apelsiner ==
 
Vi dricker ofta juice i till frukost i Sverige. Vanligast är apelsinjuice. Man odlar apelsiner främst runt Medelhavet. Där pressar man ut juicen or apelsinerna. Sedan låter man juicen torka ihop innan den får resa vidare till Sverige. Det är dumt att frakta vatten menar man. När juicekoncentratet är framme i Sverige tillsätts vatten, endera i en fabrik eller också om ni köper hem juicekoncentrat och blandar i vatten själva. Från apelsinernas skal får man också marmelad. Det är det gula på apelsinskalet som kokas, blandas med socker och läggs in i konservburkar. Många tycker att det är gott på frukostmackorna.
 
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f4/Jugo_de_naranja.jpg
 
== Källor: ==
 
http://sv.wikipedia.org/wiki/Mj%C3%B6lk
 
http://sv.wikipedia.org/wiki/Past%C3%B6risering
 
http://sv.wikipedia.org/wiki/Homogenisering
 
http://sv.wikipedia.org/wiki/Sm%C3%B6r
 
http://sv.wikipedia.org/wiki/Ost
 
http://sv.wikipedia.org/wiki/Sm%C3%A4ltost
 
http://www.expressen.se/halsa/1.358263/har-finns-det-farliga-transfettet
 
http://sv.wikipedia.org/wiki/Yoghurt
 
http://sv.wikipedia.org/wiki/Filmj%C3%B6lk
 
http://sv.wikipedia.org/wiki/Vete
 
http://sv.wikipedia.org/wiki/Havre
 
http://sv.wikipedia.org/wiki/R%C3%A5g
 
http://sv.wikipedia.org/wiki/Korn
 
http://sv.wikipedia.org/wiki/M%C3%BCsli
 
http://sv.wikipedia.org/wiki/Ris
 
http://sv.wikipedia.org/wiki/Majs
 
http://sv.wikipedia.org/wiki/%C3%84gg_(livsmedel)
 
http://sv.wikipedia.org/wiki/Apelsin
 
Alla bilder är från Wikimedia Commons.
 
[[Kategori:Hem- och konsumentkunskap]]

Versionen från 2 augusti 2011 kl. 18.49

Learning a ton from these neat atirlecs.