De som dränks först
Från Skolbok
Vilka är det som drabbas hårdast när havens ytor höjs på grund av att inlandsisarna smälter bort? Har det hänt förr?
Atlantis, Lemuria och Mu
Atlantis, enligt Platos beskrivning
Det finns en urgammal legend om ett örike som den gamle greken Platon pratade om. Atlantis, som existerade 9000 år före Plato. Själv levde han för 2300 år sedan. Det placerar Atlantis till tiden för när jordbruk började spridas. Atlantis var speciellt eftersom deras civilisation var mycket mer utvecklad än den var någon annanstans, sa Plato. Plato är den enda som nämnt Atlantis, men då hans skrifter inte byggde på lögner har historien hållit sig kvar som eventuellt sann. Andra öriken har nämnts av både de forna Babylonierna och Egyptierna. De är Lemuria och Mu, som bägge beskrivs som mycket äldre. Upp till 800 000 år längre tillbaka i tiden. Alla tre örikena försvann under havsytan vid katastrofala översvämningar, enligt sagor och legender.
Svarta havet
Under istiden var Havsnivån i Svarta havet mycket lägre än nu eftersom det inte fanns någon kontakt mellan Svarta havet och Medelhavet. Det fanns en stor sjö och ett slättland so var perfekt föör odling. Man anatar att odlingarna gav mat till en rätt stor befolkning. När isarna började smälta efter istiden steg havsnivån i Medelhavet. Till slut, för 7000 år sedan, blev den så hög att Medelhavets vatten pressade sig genom det som nu är Bosporen och vräkte in i ett enormt vattenfall, med 200 gånger mer vatten än Niagarafallen. Nivån på Svarta havet tror man steg 15 centimeter per dygn. De som inte flydde så fort de kunde drunknade. Alla byar och fält lades under vatten. (Läs mer om den tiden, neolitikum, här: http://www.grundskoleboken.se/wiki/Yngre_sten%C3%A5ldern )
En sådan katastrof har satt sina spår i människans äldsta legender. Bibeln berättar om Noa och hans ark. babylonierna berättar om Utnapishtim som räddade alla djur och vänner i en båt undan gudarnas översvämning. Antikens greker berättade en historia om Deucalion and Pyhrra som byggde en lådformad båt för djur och vänner att överleva i. Det är bara sagor och legender, men de är så många och så lika att de troligtvis har sin grund i översvämningen vi Svarta havet.
Doggerland
Storbritannien under istiden, utan att isen är inritad
Doggerlands högsta punkt låg där Doggers bankar ligger i Nordsjön i nutid. Doggerland fanns under istiden. Då var havsnivån 60-70 meter lägre än nu eftersom så mycket vatten var bundet i isarna på land. Då fanns land mellan nuvarande Frankrike och England. Djur strövade omkring i skogarna. Människor jagade i området och tände eldar. Arkeologer har hittat ben och benredskap som visar att där fanns hjort, rådjur och vildsvin. Åarna var fulla av abborre och gädda, och lax och öring kan ha vandrat uppför vattendragen för att leka varje år. Perioden kallas "Mezolitikum". (Läs mer om den här: http://www.grundskoleboken.se/wiki/Mellan_sten%C3%A5ldern )
Efter istidens slut, för 8 000–10 000 år sedan, höjde sig havet med runt tre centimeter per år under flera århundraden. Ungefär samma takt som i nutid. Då blev Doggerland först en ö, för att slutligen dränkas helt av en tsunami i samband med det sk. "Storeggaraset" för 8200 år sedan. Alla djur drunknade. Människorna kanske kom undan i kanoter. Dränkandet av Doggerland kan även det vara upphov till de gamla legenderna om Atlantis.
Santorini
Vulkanen Thera, på nutida Santorini i den grekiska övärlden, exploderade för 3500 år sedan. Det hände under bronsåldern när den "Minoiska kulturen" från Kreta var som mäktigast. Explosionen motsvarade en explosion av flera hundra atombomber samtidigt. Tryckvågen ändrade klimatet för tre år, lämnade ett asklager så långt bort som Grönland och skickades en tsunami ut över hela östra Medelhavet. Den svepte över öarna, krossade den kultur som hade bygtss upp och stoppade utvecklingen i flera hundra år. Ändå var översvämning bara tillfällig, när vågen passerade. Det är möjligt att legenderna om Atlantis liksom historien om Moses som höll kursen mot en eldstod om natten och en molnstod på dagen, kommer från Theras katastrofala utbrott. (Läs mer om minoerna här: http://www.grundskoleboken.se/wiki/Grekland,_Minoerna )
Källor
http://science.nationalgeographic.com/science/archaeology/atlantis/
https://genographic.nationalgeographic.com/development-of-agriculture/
http://www.alltomvetenskap.se/nyheter/doggerland-det-glomda-landet
Bildkällor
Atlantis: thinkingsidewayspodcast.com/wp-content/uploads/2016/06/atlantis.jpg
Santorini: photos.wikimapia.org/p/00/00/64/17/77_big.jpg
Doggerland: manasnaala.net/media/dogger_land.jpg
