Ett friskt jordbruk: Skillnad mellan sidversioner
Från Skolbok
Ingemar (diskussion | bidrag) Skapade sidan med ''''För att förstå vad ett "sjukt" jordbruk är måste vi veta vad ett friskt jordbruk är. Vad krävs för att lantbrukare och bönder ska kunna odla frukt och grönsaker s...' |
Ingemar (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
||
| Rad 12: | Rad 12: | ||
''Grundvatten'' är vatten som finns i, eller på, jordytan. Det pumpas upp ur brunnar, rinner i bäckar eller ligger stila i sjöar. Grundvatten innehåller mineral som lösts ut ur omgivande jordar. Oftast är det bra, men ibland kan det vara dåligt. Till exempel om vattnet först rinner genom en soptipp och sedan används för att vattna växter. Då följer gifter från soporna med vattnet, in i jorden runt växterna och slutligen in i växterna själva, | ''Grundvatten'' är vatten som finns i, eller på, jordytan. Det pumpas upp ur brunnar, rinner i bäckar eller ligger stila i sjöar. Grundvatten innehåller mineral som lösts ut ur omgivande jordar. Oftast är det bra, men ibland kan det vara dåligt. Till exempel om vattnet först rinner genom en soptipp och sedan används för att vattna växter. Då följer gifter från soporna med vattnet, in i jorden runt växterna och slutligen in i växterna själva, | ||
''Saltvatten'' är vatten vi hittar i haven. Salt dödar gröna växter och kan inte användas i jordbruket. Även grundvatten innehåller små mängder salt. Om jorden vattnas med grundvatten i ett torrt och varmt klimat med lite regn kallas det ''konstbevattning''. I värmen dunstar vattnet bort medan de små mängderna salt er och mineral som finns i allt grundvatten blir kvar. Det har ingen större betydelse om konstbevattningen sker under en kortare tidsperiod eller om det regnar ibland så att regnvattnet sköljer bort salt och mineral ur jorden. Om det däremot är torrt jämt och konstbevattningen sker under lång tid, så | ''Saltvatten'' är vatten vi hittar i haven. Salt dödar gröna växter och kan inte användas i jordbruket. Även grundvatten innehåller små mängder salt. Om jorden vattnas med grundvatten i ett torrt och varmt klimat med lite eller inget regn kallas det ''konstbevattning''. I värmen dunstar vattnet bort medan de små mängderna salt er och mineral som finns i allt grundvatten blir kvar. Det har ingen större betydelse om konstbevattningen sker under en kortare tidsperiod eller om det regnar ibland så att regnvattnet sköljer bort salt och mineral ur jorden. Om det däremot är torrt jämt och konstbevattningen sker under lång tid, så hindrar saltet vattnet från att spridas i jorden. Jorden torkar ut, trots bevattningen. Allt liv i jorden, under markytan, dör bort och det går aldrig mer att odla i den salta jorden. | ||
Versionen från 12 februari 2023 kl. 07.36
För att förstå vad ett "sjukt" jordbruk är måste vi veta vad ett friskt jordbruk är. Vad krävs för att lantbrukare och bönder ska kunna odla frukt och grönsaker som inte gör oss sjuka?
Luften
Luften är självklar. Luftens olika gaser: syre, kväve och koldioxid, ska vara i balans. Om den balansen ändras förändras samtidigt möjligheterna för växterna att utvecklas på ett bra sätt.
Vattnet
Regnvatten är rent , det innehåller bara väte och syre i H2O molekyler. Ibland följer det dock med andra föroreningar. När regnet faller, följer de föroreningarna med.
Grundvatten är vatten som finns i, eller på, jordytan. Det pumpas upp ur brunnar, rinner i bäckar eller ligger stila i sjöar. Grundvatten innehåller mineral som lösts ut ur omgivande jordar. Oftast är det bra, men ibland kan det vara dåligt. Till exempel om vattnet först rinner genom en soptipp och sedan används för att vattna växter. Då följer gifter från soporna med vattnet, in i jorden runt växterna och slutligen in i växterna själva,
Saltvatten är vatten vi hittar i haven. Salt dödar gröna växter och kan inte användas i jordbruket. Även grundvatten innehåller små mängder salt. Om jorden vattnas med grundvatten i ett torrt och varmt klimat med lite eller inget regn kallas det konstbevattning. I värmen dunstar vattnet bort medan de små mängderna salt er och mineral som finns i allt grundvatten blir kvar. Det har ingen större betydelse om konstbevattningen sker under en kortare tidsperiod eller om det regnar ibland så att regnvattnet sköljer bort salt och mineral ur jorden. Om det däremot är torrt jämt och konstbevattningen sker under lång tid, så hindrar saltet vattnet från att spridas i jorden. Jorden torkar ut, trots bevattningen. Allt liv i jorden, under markytan, dör bort och det går aldrig mer att odla i den salta jorden.
Källor
(Film 12 min): PHC Film: Soil is a living organism https://www.youtube.com/watch?v=8ugaL6wsXME
