Åtgärder

Kriget mot terrorn, skolbok

Från Skolbok

Version från den 2 december 2022 kl. 07.04 av Ingemar (diskussion | bidrag) (Skapade sidan med '<img src="https://grundskoleboken.se/skolboken/images/kalla.jpg"> De händelser som ledde fram till 11:e september 2001 går att spåra riktigt långt tillbaka i tiden. Men:...')
(skillnad) ← Äldre version | Nuvarande version (skillnad) | Nyare version → (skillnad)

<img src="kalla.jpg">

De händelser som ledde fram till 11:e september 2001 går att spåra riktigt långt tillbaka i tiden. Men:

  • För Afghanistan är det lämpligt att börja på 1960-talet när kungen avsattes och landet fick en president.
  • För Irans del är det lämpligt att utgå från när Mosaddegh förstatligade Irans olja efter 1951.
  • För Iraks del är det lämpligt att utgå från när Irak blev självständigt 1958, eller från kriget mellan Iran och Irak
  • För Syriens del är det lämpligt att utgå från Arabiska våren 2010

Detta kan återspeglas genom ett temaarbete på sex lektioner som avslutas med ett formativt prov den sjunde lektionen. Här nedanför kommer dels lämpliga länkar till resurser, dels länkar till lärobokssidor för varje lektion inom temat. Jag hoppas du kan ha nytta av det.


Fölande sidor används:

Lektion 1/6
Afghanistan, från Kalla kriget till Talibanerna 1964-1994 - om Afghanistans utveckling (lektion 1/6)
Talibanerna - Om tiden när Talibanerna styrde i Afghanistan (fördjupning)
Lektion 2/6
Iran från shahen till Khomeini 1977-1987 (lektion 2/6)
Lektion 3/6
Kriget mellan Iran och Irak 1980-1988 (lektion 3/6)
Kuwaitkriget 1990-1991 (lektion 3/6)
Lektion 4/6
al-Qaida och 11:e september -2001(lektion 4/6)
Lektion 5/6
Afghanistan, mellan Talibanerna 2001-2021 (lektion 5/6)
Lektion 6/6
Irakkriget 2003-2011 (lektion 6/6)
ISIS uppgång och fall (lektion 6/6)

Tanken är att "Kriget mot terrorn" ska vara en serie på sex lektioner från när Mosaddegh förstatligade Irans olja efter andra världskriget, till Talibanernas återtagande av Afghanistan 2021. Vid de olika konflikterna och krigen före 2001 blir det allt tydligare och tydligare att det dels finns en spricka mellan shja- och sunnimuslimer i Mellanöstern, samtidigt som USA blir mer och mer illa omtyckt av islamistiska grupper i samband med att USA dels konstant bryter löften och byter sida i de olika konflikterna, dels står för en livsstil som är den raka motsatsen till Koranens sharialagar.

Till varje lektion följer också en serie instuderingsfrågor med samt förslag på svårare frågor kopplade till kunskapskraven i högstadiet utifrån den lektionens innehåll.

Det kan vara en fördel om eleverna repeterar Mellanösterns länder och huvudstäder på Seterra:. Det går att göra egna kartor där man tar bort länder och städer tills enbart de i Mellanöstern finns kvar.

Viktiga länder i Mellanöstern: (Seterra)
Viktiga städer i Mellanöstern: (Seterra)

Överkurs

Det finns ett fåtal överkursuppgifter ute på nätet.

Novellen...

Lämpliga böcker och noveller på biblioteket:

Novellen ...

Sammanfattning av Kriget mot terrorn

En schematisk översikt i kronologisk ordning där bara de absolut viktigaste händelserna som man förväntas kunna är med:

A

Aktörer

Usama bin-Ladin (Ledare för al-Qaida)

De olika grupperna:

al-Qaida = muslimsk extremistgrupp, internationell men med rötterna i Afghanistan
Mujaheddin = den muslimska motståndsrörelsen mot Sovjetunionen i Afghanistan
ISIS = muslimsk extremistgrupp, internationell men med rötterna i Irak
Talibanerna = muslimsk extremistgrupp i Afghanistan

Religion

Sunni = den variant av islam som är vanligast i världen. Saudiarabien anses som det viktigaste sunnimuslimska landet i Mellanöstern
Shia = den variant av islam som är näst vanligast i världen. Iran anses som det viktigaste shiamuslimska landet i Mellanöstern

Instuderingsfrågor

Sitt parvis och förhör varandra omväxlande. Rätt svar står i parentes.

Lektion 1 (av 6)

Lektion 2 (av 6)

Lektion 3 (av 6)

Lektion 4 (av 6)

Lektion 5 (av 6)

Lektion 6 (av 6)

Svåra frågor, kopplade till betygskriterierna

Filmer kopplade till "Kriget mot terrorn":

Serien "Världens konflikter" är väldigt bra och alla är drygt 30 minuter långa. Tyvärr har de några år på nacken och en hel del har hänt sedan de gjordes.

Världens konflikter - Afghanistan visar Afghanistans historia under kalla kriget fram till talibanernas övertagande genom en människas upplevelser. https://sliplay.se/gr/play/products/9694

Världens konflikter - Irak visar Iraks historia från första världskrigets slut, genom tre krig till 2011, genom en människas upplevelser. https://sliplay.se/gr/play/products/9708-varldens-konflikter-irak

Världens konflikter - Iran visar Irans historia från världskrigen och shahen till oroligheterna 2005, genom en människas upplevelser. https://sliplay.se/gr/play/products/9708-varldens-konflikter-irak

Världens konflikter - Kurdistan visar kurdernas historia från Osmanska rikets sammanbrott efter första världskriget till jakten på Öcalan, genom en människas upplevelser. https://sliplay.se/gr/play/products/9700-varldens-konflikter-kurdistan Filmen är lämplig som överkurs eftersom filmen tar slut 2005, innan kriget i Syrien.

The rise of ISIS, explained in 6 minutes (6 min), VOX: http://kristinedal.info/amara/isis.html en kort men väldigt bra film om ISIS, med svensk text i Amara och arabisk text på Youtube.


Förstå sammanhanget - 11 september-attackerna (5 min): https://sliplay.se/gr/play/products/933704-forsta-sammanhanget-11-september-attackerna Lämplig som extrauppgift.

Förstå sammanhanget - Iranrevolutionen (5 min): https://sliplay.se/gr/play/products/907901-forsta-sammanhanget-iranrevolutionen Lämplig som extrauppgift.

Världens händelser - Iran visar hur det var att leva i Iran, från shahens tid till Khomeinis diktatur genom en människas upplevelser. https://sliplay.se/gr/play/products/977781-varldens-handelser-iran

Världens händelser - Irak visar varför Irak hamnade i två olika krig, från Kuwaitkriget till Irakkrigets slut. Filmen är lämplig som överkursfilm men är för svår att hänga med i för att användas i ordinarie undervisning. https://sliplay.se/gr/play/products/977780-varldens-handelser-irak

Internationella händelser - Islamiska staten (26 min): https://sliplay.se/gr/play/products/265146 Filmen handlar om hur det gick till när ISIS bildades, men eftersom den är från 2016 slutar den när ISIS är som mäktigast. Filmen är lämplig som överkursfilm men är för svår att hänga med i för att användas i ordinarie undervisning.


Den osynliga flickan (1 tim 34 min): https://sliplay.se/gr/play/products/974872-den-osynliga-flickan Tecknad spelfilm som baseras på en roman. Filmen handlar om en flicka i Afghanistan under Talibanerna som måste klä ut sig till en pojke för att kunna försörja familjen. Som flicka skulle hon inte få gå ensam på gatorna eller söka jobb.


Åter till registret för modern historia